Paimion Haka ry 65 vuotta!
27.3.2020 16:57 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Paimion Haka ry 65 vuotta!

Paimion Haka ry:n perustamisesta on tänään kulunut komeat 65 vuotta!

.

Seuran perustamiskokous järjestettiin 27.3.1955 Paimion Tillintuvalla:

Oli vuosi 1955, kun Paimion Haka sai alkunsa. PU:ssa jalkapallosta ei pidetty, eikä VPK:aan ollut valmis jalkapallotoiminnan ylläpitoon, joten pojat päättivät itse perustaa seuran. Paavo Laitinen oli jalkapalloajatuksen isä ja johtaja alusta alkaen. Hänet valittiin myös oikeutetusti seuran ensimmäiseksi puheenjohtajaksi. Perustajajäsenien joukossa osa oli vielä alaikäisiä. Tämä tuotti pieniä ongelmia, mutta sinnikkäästi pojat vain jatkoivat eteenpäin. Lue enemmän seuran historiasta täältä.

Juhlavuoden kunniaksi Paimion Haka julkaisee kaksi uutta kannatustuotetta, tyylikkäät mustat ja vihreät lippalakit Hakan logoilla. Hankkimalla kannatustuotteitamme, tuet samalla seuramme juniori- ja harrastetoimintaa. Kaikkiin tämän hetken PaiHa-tuotteisiin pääset tutustumaan täältä!

Kaikki vapaaehtoiset, pelaajat, toimihenkilöt ja kannattajat - me olemme seura!

Isot onnittelut 65-vuotiaalle Paimion Hakalle!


   
Lisää uutisia
Paimion Haka ry
Kategoriat