Paimion Hakan naisten edustusjoukkueen vahva kausi Naisten Kolmosessa päättyi syyskuun lopulla lohkon neljänteen sijaan. Muutaman viikon tauon jälkeen joukkue on palannut takaisin tositoimiin harjoituskentille, joten valmistautuminen ensi kauteen on jo hyvässä vauhdissa.
Joukkue lähtee ensi kauteen tutussa komennossa, sillä joukkueen päävalmentajana jatkaa kokenut liigavalmentaja Sami Haltia. Vuoden alussa joukkueen valmennustiimiin liittynyt Ylen jalkapalloasiantuntija ja entinen liigapelaaja Hanna Ruohomaa jatkaa niin ikään myös joukkueen valmennuksessa:
- Viime kautemme oli kokonaisuutena ihan onnistunut. Meillä oli tavoitteena pysyä kärkijoukkueiden vauhdissa mukana, ja siinä myös onnistuimme. Haluni jatkaa ja kehittyä joukkueen kanssa on korkealla. Olen löytänyt PaiHasta upean uuden futisyhteisön ja nautin todella paljon, kun saan olla seuran toiminnassa mukana, Ruohomaa kertoo.
Ensi kaudella myös joukkueen fysiikkapuolella on mukana kova nimi, sillä fysiikkaosioista harjoituksissa ja otteluiden ympärillä vastaa naisten A-maajoukkueen Helmareiden fysioterapeutti Sannakaisa Vastamäki. Lisäksi Hakan maalivahtivalmennuksesta vastaa tuttuun tapaan seuran kokenut maalivahtivalmentaja Niko Hörkkö. Myös joukkueen muu taustatiimi on kasassa ensi kaudelle. Joukkueenjohtajina jatkavat Tapio Hörkkö ja Stina Haltia. Joukkueen huollosta vastaavat Pauliina Seppä ja Pekka Kuusela.
- Valmennuksen ja pelaajien tukena on laaja, osaava ja sitoutunut toimihenkilöryhmä, jonka ansiosta voimme keskittyä omaan tekemiseemme, kiittelee päävalmentaja Sami Haltia.
Hakan naisten edustusjoukkueen pelaajistossa ei nähdä suuria muutoksia. Tällä hetkellä joukkueen rungon ensi kaudelle muodostaa 22 pelaajaa, joista uusimmat vahvistukset ovat Hakan B-tytöistä edustusjoukkueeseen nostetut Kiia Kuoppala ja Ella-Mari Varho.
- Saimme talvikaudeksi kerättyä joukkueen hyvin kasaan ja pääsimme harjoittelemaan nopeasti. Toistaiseksi menemme tällä ryhmällä, mahdollisia lisäyksiä voi tulla talven aikana, Haltia kertoo.
Joukkueella on talvikaudella viikossa 3–5 harjoitustapahtumaa, jotka sisältävät muun muassa yhteistyötä Voimakas-salin kanssa. Tammikuussa Haka suuntaa Eerikkilän urheiluopistolle kaksipäiväiselle leirille, jossa se pelaa myös harjoitusottelun Nummelan Palloseuraa vastaan.
13.06.2025 21.58 | PaiHa jätti harjavaltalaiset maaleitta |
05.06.2025 16.04 | PaiHan naisille vakuuttavat kolme pistettä Turusta |
31.05.2025 08.41 | Yli 300 katsojaa todisti PaiHan hyvää taistelua liigajoukkuetta vastaan |
26.05.2025 10.20 | PaiHan naiset saavat helatorstaina vastaansa liigajoukkueen |
25.05.2025 14.35 | TPV:n ja PaiHan välillä tasaista vääntöä alusta loppuun |
19.05.2025 17.24 | PaiHa taisteli kolme pistettä Hämeenkyröstä |