Paimion Hakan naisten edustusjoukkue matkasi maanantaina Kolmosen otteluun Tampereen Pyynikille. Keväällä PaiHa kaatoi kotonaan Tampere Unitedin komeasti 3–1. Vieraskentällä pisteet ovat olleet kuitenkin kiven alla, sillä PaiHa ei ole onnistunut voittamaan TamUa Pyynikillä vielä kertaakaan. Tälläkin kertaa maalinteko jäi haaveeksi, kun kotijoukkue vei voiton lukemin 1–0.
Ottelun avausjakso oli rikkonainen, eikä PaiHa saanut omaa pallopeliään toimimaan. Hyviä maalipaikkoja nähtiin silti molemmissa päissä, mutta TamU oli aavistuksen niskan päällä. PaiHa saikin olla tyytyväinen, kun tauolle lähdettiin maalittomassa tasatilanteessa.
Toisella jaksolla PaiHa sai rakennettua peliään ja luotua hyvää painetta TamUn päähän. Useista vaarallisista maalipaikoista huolimatta PaiHa ei saanut palloa kotijoukkueen verkkoon. Lähinnä maalintekoa oli vaihdosta vahvasti sisään tullut Siiri Seikkula, jonka laukaisu pamahti ylärimaan. Pelin hallinta ja vaarallisimmat tilanteet olivat PaiHan puolella, mutta 86. minuutilla Janika Ilvesoksa onnistui Tampere Unitedin hienossa voittomaalissa nopean vastahyökkäyksen päätteeksi.
- Pelaajamme jättivät kaiken kentälle. Taktiset asiat myös siirtyivät harjoituksista kentälle, ja vaihdosta sisään tulleet pelaajat toivat tarvittavaa virtaa. TamU oli yhden maalin verran parempi, PaiHan valmentaja Hanna Ruohomaa kommentoi ottelua.
Paimion Hakan ottelut jatkuvat lauantaina 23. elokuuta klo 16. Hämeenkyrön Apasseja vastaan pelattava kotiottelu on osa Paimion Pride -viikkoa.
13.08.2025 09.58 | PaiHan hyvä taistelu ei riittänyt Tampereella |
03.08.2025 09.05 | PaiHan naiset hakivat kolme pistettä Liedosta |
23.07.2025 15.11 | Toisen jakson tasonnosto toi Hakalle pisteen |
01.07.2025 19.31 | PaiHa nousi Maarianhaminassa kaksi kertaa tasoihin |
25.06.2025 21.50 | PaiHa tehtaili maaleja Iittalan Palloa vastaan |
13.06.2025 21.58 | PaiHa jätti harjavaltalaiset maaleitta |