Kokenut liigavalmentaja Sami Haltia palaa kotiseuraansa
Naiset EdustusJulkaistu: 21.01.2021 17.31

Kokenut liigavalmentaja Sami Haltia palaa kotiseuraansa


Sami Haltia toimii tulevalla kaudella Paimion Hakan naisten edustusjoukkueen ja B-tyttöjen yhteisessä valmennustiimissä.

- Saamme Samin mukana arvokasta pitkän linjan valmennuskokemusta sekä loistavaa pelinäkemystä joukkueen taustalle. Olen erittäin tyytyväinen, että hän lähti mukaan, kertoo Paimion Hakan puheenjohtaja Tuomas Hyssälä.

Paimion Haka on luonnollinen valinta, sillä koko Haltian perhe on ollut vahvasti mukana kotikaupunkinsa seuran toiminnassa.

- Asumme nykyään Paimiossa ja yksi ratkaiseva tekijä olikin halu toimia kotipaikkakunnalla ja kotiseurassa. Olen seurannut Hakan eri joukkueiden pelejä. Seurassa on paljon hyviä toimijoita sekä kiva kodikas ympäristö toimia, perustelee Haltia valintaansa.

Haltia aloitti valmentajauransa 1990-luvun alussa Paimion Hakassa B-poikien valmentajana, kun seuran nykyinen kunniapuheenjohtaja Jari Tranberg houkutteli hänet mukaan toimintaan. Tämän jälkeen Haltia toimi Hakan miesten edustusjoukkueen pelaajavalmentajana. Valmennukseen tuli kuitenkin muutama vuosi taukoa, kunnes into valmennukseen palasi Haltian omien tyttöjen aloittaessa jalkapallon Paimion Nappulaliigassa. Nappuloista perustettiin tuloksekas T95-joukkue, jota Haltia luotsasi monen vuoden ajan.

Vuonna 2011 Haltia suuntasi TPS:ään, jossa hän on toiminut vuosien varrella muun muassa juniorivalmentajana, valmennuspäällikkönä sekä naisten liigajoukkueen päävalmentajana. Kausina 2014-2017 Haltia valmensi menestyksekkäästi TPS:n naisia palauttaen seuran Naisten Liigan kärkijoukkueisiin. TPS:n naiset nousivat mitalijoukkueeksi 31 vuoden tauon jälkeen, kun Haltian valmentama joukkue voitti SM-hopeaa kauden 2016 päätteeksi. Haltian valmentamista tepsiläisistä yhteensä seitsemän naista pelaa nykyisin jalkapalloa ammatikseen ulkomailla. Haltian valmennusura ei rajaudu kuitenkaan yksittäisten seurojen sisälle, vaan hän on lisäksi toiminut muun muassa Palloliiton tuutorina sekä naisten U23-maajoukkueen valmentajana.


Taktista näkemystä joukkuepelaamiseen


Parin vuoden tauon jälkeen Haltia palasi viime kaudeksi TPS:n naisten päävalmentajaksi. Haastava kausi päättyi TPS:n putoamiseen Kansallisesta liigasta. Tulevalle kaudelle Haltia ei halua enää päävalmentajan roolia, vaan Paimion Hakan naisten edustusjoukkueen sekä B-tyttöjen valmennuksesta päävastuun ensi kaudella kantaa Kari Löytönen. Miehet ovat valmentaneet yhdessä aikaisemmin kaudella 2019 Hakan C-tyttöjä.

- Olemme tunteneet Samin kanssa pitkään, ja hänen kanssaan on helppo työskennellä. Erityisesti pidän hänen ihmisläheisestä ajattelutavasta valmennuksessa, kuvailee Löytönen.

Hakan naisilla sekä B-tytöillä on yhteinen valmennustiimi, johon lisäksi kuuluvat tulevalla kaudella Hakan miesten edustusjoukkueen pitkäaikainen pelaaja Miikka Länsimies sekä B-tyttöjen päävalmentajana monta kautta toiminut Antti Veijola.

- Valmennustiimissä Samilla on suuri rooli harjoitusten suunnittelussa ja vetämisessä. Hän tuo etenkin taktista näkemystä joukkuepelaamiseen, kertoo Löytönen.

Hakan naisten edustusjoukkue sekä B-tytöt harjoittelevat läpi kauden yhdessä. Harjoituksissa onkin paikalla usein yli kolmekymmentä pelaajaa. Yhteinen harjoittelu ja valmennustiimi mahdollistavat junioreiden nousun edustusjoukkueeseen.

Haltia ehti ohjata KHT Soikalla vain yhdet harjoitukset, kunnes pahentuneen koronatilanteen takia joukkueet suuntasivat aikaistetulle joululomalle.

- Ensimmäisistä harjoituksista jäi hyvä fiilis. Pelaajat tekivät kovin töitä ja harjoituksissa oli hyvä tekemisen meininki, Haltia kehuu.

Hakan naiset putosivat loukkaantumisten värittämän kauden päätteeksi ensi kaudeksi naisten kolmoseen. Vaikka sarjataso on ensi vuonna heikompi, pyritään joukkueen toimintaa kehittämään entistä laadukkaammaksi.

- Pyrimme pitämään ehjän harjoittelukauden sekä rakentamaan joukkueelle selkeän pelitavan. Me valmentajat olemme tosissamme mukana tässä ja sitä odotan myös hyvällä tavalla pelaajilta, toteaa Löytönen.