Maailmanennätystä yrittävä jalkapallojoukkue Paimiossa 5.9
30.8.2018 13:18 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Maailmanennätystä yrittävä jalkapallojoukkue Paimiossa 5.9

Keskiviikkona 5.9 Paimion Hakan vieraaksi saapuu Brasiliasta veteraanijalkapalloilijoista koostuva joukkue Manezinhos of the Island, joka kiertää ympäri maapalloa pelaamassa ystävyysotteluita. Brasilialaisten ta- voitteena on pelata mahdollisimman monessa eri maassa ja kirjauttaa tästä Guinnessin maailmanennätys nimiinsä.

Joukkue koostuu 50-75-vuotiaista brasilialaisista veteraanijalkapalloilijoista. Monella on takana ammat- tilaispeliura ja osa toimii edelleen vaikuttajina jalkapalloseuroissa sekä ammatilaispelaajien managereina.

Ryhmä on pelannut jo 43 eri maassa 73 ottelua. Eurooppalaisista suurseuroista he ovat kohdanneet Olym- piacosin Kreikassa, Benfican ja Sportingin Portugalissa sekä Barcelonan Espanjassa. Lisäksi joukkue on pelannut Yhdysvalloissa entisistä ammattilaisjalkapalloilijoista koostuvia joukkueita vastaan San Fransis- cossa, Los Angelesissa sekä Las Vegasissa.

Elokuussa brasilialaiset kiertävä Pohjoismaissa ja Paimion lisäksi ohjelmassa ovat Göteborg, Tukholma, Oslo, Bergen, Tallinna sekä Helsinki.

Pohjolassa pelattujen otteluiden jälkeen joukkue aloittaa maailmanennätyksen kirjaamisen hakuprosessi.

Suomessa ryhmä vierailee Paimiossa, koska Paimion Hakan jalkapallo jaoksen valmennuspäällikkönä toi- mii brasilialainen Rodrigo Martins Vaz. Vuonna 1971 syntynyt Rodrigo pelasi vuosina 1993-2003 Suomes- sa Veikkasliigaa FC Jazzissa, Helsingin Jalkapalloklubissa, FC Lahdessa ja Tampere Unitedissa. Suomen mestaruuden Rodrigo voitti kolme kertaa, vuosina 1993 ja 1996 FC Jazzissa sekä 1997 HJK:ssa. FC Jazzin paras maalintekijä hän oli kolmena kautena.

Paimiossa brasilialaisten kanssa ystävyysottelun pelaa Paimion Haka, joka rakentaa joukkueensa Haka- taustaisista paikallisista vaikuttajista, vanhemmista pelureista, jotka ovat seuran toiminnassa aktiivisesti mukana, seuran nykyisistä valmentajista sekä muutamasta miesten edustusjoukkueen pelaajasta.

Ottelu pelataan keskiviikkona 5.9 klo 17.30 Paimion Urheilupuistossa.

Lisätietoja aiheesta

Tero Rauhanen Paimion Haka ry puheenjohtaja tero.rauhanen@georgfischer.com 040-3581500

Tomi Taipale Paimion Haka ry hallituksen jäsen tomi.taipale@kaarjoki.fi 050-0838553


   
Lisää uutisia
Paimion Haka ry
Kategoriat